Najnowsze artykuły

Dieta pudełkowa bez laktozy: Życie pełne...

Dieta pełna smaku i komfortu, jednocześnie pozbawiona laktozy, to rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne w Polsce. O czym warto wiedzieć...

Czytaj Więcej

Dieta Ketogeniczna

Otyłość osiąga rozmiary epidemii i jest silnym czynnikiem ryzyka wielu chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, miażdżyca itp. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że otyłość jest plagą XXI wieku.

Wybór strategii żywieniowej i diety na spalanie tłuszczu to jedna z najbardziej kontrowersyjnych kwestii. W rzeczywistości nie ma ostatecznych danych na temat tego, które protokoły żywieniowe są najskuteczniejsze zarówno w krótkim, jak i długim okresie, a nawet na temat prawidłowego podejścia do odżywiania w ogóle. Jedną z najlepiej zbadanych strategii odchudzania jest dieta ketonowa (dieta ketogeniczna). Wiele badań wykazało, że takie podejście do odżywiania ma silne podstawy fizjologiczne i biochemiczne i może powodować skuteczną utratę masy ciała przy jednoczesnej poprawie niektórych parametrów związanych z ryzykiem chorób układu krążenia.

Podstawy diety

Chociaż dieta ketogeniczna była pierwotnie stosowana w leczeniu padaczki u dzieci, częściej stosuje się dietę ketogenną w celu utraty wagi. Wykazano, że jest skuteczna, przynajmniej w krótkim i średnim okresie, jako środek zwalczania otyłości i kilku czynników ryzyka sercowo-naczyniowego. Po kilku dniach postu lub gwałtownym spadku węglowodanów w diecie (poniżej 20 g dziennie), zapasy glukozy w organizmie stają się niewystarczające do produkcji szczawiooctanu do normalnego utleniania tłuszczów w cyklu Krebsa i dostarczania glukozy do organizmu. Centralny układ nerwowy nie może wykorzystywać kwasów tłuszczowych jako źródła energii, więc glukoza jest zwykle jedynym paliwem dla ludzkiego mózgu. Po 3-4 dniach postu lub braku węglowodanów ośrodkowy układ nerwowy potrzebuje alternatywnego źródła energii. Dopiero po wyczerpaniu wszystkich zapasów glukozy i glikogenu rozpoczyna się ketoza - proces, w którego trakcie organizm zaczyna rozbijać tłuszcz na energię. Ketoza to naturalny stan metaboliczny charakterystyczny dla człowieka, alternatywny, całkowicie normalny, niezależny mechanizm zaopatrzenia organizmu w energię. W normalnych warunkach stężenie ciał ketonowych jest bardzo niskie (<0,3 mmol / l) w porównaniu z glukozą (około 4 mmol), ciała ketonowe zaczynają być wykorzystywane jako źródło energii dla ośrodkowego układu nerwowego, gdy osiągną stężenie około 4 mmol / l. Ciała ketonowe są następnie wykorzystywane przez tkanki jako źródło energii.

Skuteczność

Węglowodany są głównym źródłem zaopatrzenia organizmu w energię, a tłuszcze i białka są rezerwowe. Stosowanie węglowodanów jako „paliwa” jest wygodniejsze dla organizmu, to właśnie one po łańcuchu reakcji chemicznych zamieniają się w niezbędne paliwo dla mózgu, ośrodkowego układu nerwowego i reszty organizmu - glukozę. Jednocześnie nadmiar glukozy z krwiobiegu trafia do specjalnego magazynu glikogenu. W okresie między posiłkami równowaga energetyczna organizmu jest utrzymywana na wymaganym poziomie właśnie dzięki temu magazynowi, który stopniowo uwalnia glukozę. Jednak jeśli wyczerpią się w nim zapasy glukozy, energia zostanie pobrana z uprzednio zmagazynowanego tłuszczu. Tak więc, jeśli dopływ węglowodanów do organizmu zostanie całkowicie zatrzymany, organizm przestawia się na wykorzystanie energii z tłuszczu. Organizm nie ma wyjścia i zaczyna bardzo aktywnie spalać tłuszcz jako główne źródło zaopatrzenia w energię.

Wysoka zawartość kalorii w pożywieniu, nasycające działanie tłuszczów i białek powodują uczucie sytości i zapobiegają załamaniom, które towarzyszą wielu utracie wagi. Występuje spadek apetytu, głównie z powodu braku skoków poziomu cukru we krwi. Znacznie zmniejsza się wydzielanie greliny, hormonu głodu, co pozwala na lepszą kontrolę apetytu. Następuje spadek lipogenezy i wzrost lipolizy. Stosowanie diet ketogennych w odchudzaniu jest skuteczne, co potwierdzają badania naukowe.