Najnowsze artykuły

Dieta pudełkowa bez laktozy: Życie pełne...

Dieta pełna smaku i komfortu, jednocześnie pozbawiona laktozy, to rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne w Polsce. O czym warto wiedzieć...

Czytaj Więcej

Dieta Paleo

Nazwa „paleo” to w skrócie „paleolit”, czyli epoka prehistoryczna, podczas której nasi odlegli przodkowie jedli to, na co polowali lub znaleźli w lasach i zaroślach. W tamtych czasach nie było chleba, bułek, fast foodów, makaronów i innych skomplikowanych potraw, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Myśląc o tym fakcie, dietetycy doszli do wniosku, że być może należy opracować dietę, w której dana osoba będzie mogła jeść wyłącznie te same pokarmy, które jadł w erze paleolitu.

W starożytności życie myśliwych było wyjątkowo niestabilne. Opierając się na tych zasadach, w 1985 roku Stanley Eaton i Melvin Conner po raz pierwszy stwierdzili, że wiele chorób układu krążenia i zaburzeń metabolicznych, które szerzą się w naszym uprzemysłowionym świecie, są wynikiem stylu życia, który nie pokrywa się z historią ewolucji człowieka. Ich zdaniem organizm ludzki przystosował się do życia w okresie paleolitu (od 2,5 mln lat do 10 tys. lat temu), a od tego czasu genetyka człowieka niewiele się zmieniła. Na tej podstawie, z biologicznego punktu widzenia, żywność, która była dostępna w tamtych czasach, jest optymalna dla ludzi i w naszych czasach. Tak narodziła się dieta paleo.

Zbieraczom i myśliwym tamtej epoki udawało się jeść smacznie i sycąco, podczas gdy nie mieli nawet połowy problemów i chorób, z jakimi boryka się współczesny człowiek, na przykład nadwagi. W tej chwili dieta paleo to jeden z najpopularniejszych sposobów odżywiania się wśród gwiazd Hollywood, a także wielu sportowców pracujących nad przyrostem masy mięśniowej.

Funkcje

Jaka jest istota tego sposobu odżywiania? Jego główną cechą jest to, że nie implikuje żadnych ograniczeń co do poziomu spożywanych kalorii, w rzeczywistości można jeść tyle, ile chcesz. Zasadniczo są to produkty, które mogły znaleźć się na stole ludzi w paleolicie, co oznacza, że twoja lista produktów będzie bardzo ograniczona. Po zaprzestaniu tej diety nie można ponownie przybrać na wadze, ponieważ sama w sobie jest bogata w kalorie, co i tak nie przeszkadza w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Ponadto dieta paleo ma wiele innych zalet: pomaga normalizować poziom cukru, a także obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Znana jest z tego, że pomaga sportowcom w uzyskaniu masy mięśniowej, a każdemu, kto traci na wadze - w pozbyciu się tłuszczu, a nie mięśni. Jakie pokarmy są dopuszczalne, aby osiągnąć pożądany efekt?

Potrawy

• wszelkiego rodzaju mięso, najlepiej domowe lub kupowane na targu;

• ryby i owoce morza;

• prawie wszystkie rodzaje owoców, z wyjątkiem suszonych owoców;

• warzywa, z wyjątkiem kukurydzy i ziemniaków;

• prawie wszystkie rodzaje orzechów;

• w niewielkich ilościach naturalne oleje orzechowe, olej z awokado lub oliwa z oliwek.

Wszystkie produkty mleczne będą musiały zostać usunięte z diety, wykluczone są również smażone mięso, makaron i inne produkty mączne, rośliny strączkowe i zboża, cukier, wszelkie słodycze i pikle. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko, co nie mogło istnieć w erze paleolitu, nie może być spożywane. Nie wolno nam zapominać o codziennym piciu co najmniej 8 szklanek czystej wody, wyklucza się również herbatę i kawę.

Niedogodności

Pomimo dość dużej liczby zalet, dieta ta ma również szereg wad, które należy wziąć pod uwagę przed wypróbowaniem jej na sobie. Największą wadą tej diety jest jej koszt - w dzisiejszych czasach nie jest łatwo znaleźć produkty przyjazne dla środowiska i wysokiej jakości. Dieta paleo ma szereg przeciwwskazań, np. nie nadaję się dla osób cierpiących na choroby nerek. Dlatego, zanim się na nią zdecydujemy, należy najpierw skonsultować się z lekarzem. W diecie nie ma wystarczającej ilości węglowodanów. Taka dieta jest prawie niemożliwa dla wegetarian, którzy zastępują mięso w swojej diecie soczewicą lub soją.