Najnowsze artykuły

Jaką dietę pudełkową wybrać?

Konsekwencjami niewłaściwej diety może być nie tylko nadwaga i otyłość. Niezbilansowane menu jest przyczyną ciągłego zmęczenia (nawet przy...

Czytaj Więcej

WITAMINA C LEWOSKRĘTNA – WŁAŚCIWOŚCI, DAWKOWANIE I OPINIE

Czasami możemy w medycznych źródła czytać o witaminie prawo i lewo skrętnej. Niektórzy mówią, że ta prawoskrętna jest nieprzydatna dla naszego organizmu, a nawet może być szkodliwa, natomiast pożyteczna będzie wyłączni witamin C lewoskrętna.

Takie postawienie sprawy to jednak nadmierne uproszczenie, które nie jest prawdziwe i wykorzystywane jest przede wszystkim w akcjach promocyjnych firm zajmujących się sprzedażą suplementów diety.

Czym jest lewoskrętna witamina C?

W sieci w ostatnim czasie pojawiły się liczne reklamy odnośnie tego, że farmaceuci nie chcą korzystać z nowych prawoskrętnych witamin C, która według nich ma być jedyną działającą. Wprowadza to pewną dezinformację, i dlatego w ten sposób promuje się witaminę prawoskrętną przez te osoby, które chcą postawić na swoim i sprzedać swój własny produkt. Cena witaminy prawoskrętnej staje się wyższa niekiedy nawet kilka razy niż tej lewoskrętnej.

Lewoskrętna witamina C – mity i fakty

Pełna nazwa chemiczna witaminy C to kwas askorbinowy, a sprzedawana w aptekach wersja to kwas L-askorbinowy. Dlatego pojawiły się pomysły marketingowców, którzy zaczęli ją promować jako witaminę lewoskrętną.

Rodzaje witamin

W rzeczywistości lewoskrętna witamina nie ma dla nas dobrych właściwości, ale nie wynika to z tego, że przed nazwą znajduje się litera L. bowiem sama witamina występuje w konfiguracji + i – a to odnosi się do lewo i prawoskrętności. Ta sama witamina występuje też w układzie D i jest to kwas D-askorbinowy, który również ma swoją wersję prawo oraz lewoskrętną.

Całe zamieszanie związane jest z tym, że L była przetłumaczona jako lewoskrętność a nie jest to prawa. D i L odnoszą się do tego po jakiej stronie znajduje się grupa hydroksylowa na wykresie, który odpowiada za obrazowanie struktury atomowej cząsteczki. Innymi słowy można powiedzieć, że kwas L-askorbinowy oraz kwas D-askorbinowy to pod kątem właściwości chemicznych taka sama substancja i nie ma powodu, by preferować jedną czy drugą witaminę kosztem innej.

Każda osoba, która tak chce pokazać tą sytuacje stara się wykorzystać ignorancję klientów. Dlatego tak naprawdę nawet kupując tak błahą witaminę jak witamina C trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się oszukać koncernom farmaceutycznym, które to zastawiają na nas różne pułapki i chcą nam sprzedać dokładnie to na czym im będzie zależało.