Dieta pełna smaku i komfortu, jednocześnie pozbawiona laktozy, to rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne w Polsce. O czym warto wiedzieć...
Czytaj WięcejWitamina C – właściwości i zastosowanie
Ta niepozorna witamina ma dla nas wielką moc. Na szczęście coraz więcej ludzi już zdaje sobie z tego sprawę. W ostatnim czasie mówi się o niej coraz więcej. Nasze babcie już wiedziały, że pomaga przy przeziębieniach oraz objawach grypy.
Dziś jednak wiemy, że witamina C jest to silny przeciwutleniacz i dzięki temu może być stosowana w procesie leczenia wielu chorób. Niestety dieta często nie jest bogata w tą witaminę. To będzie sprawiać, że chorujemy częściej i łatwiej dopadają nas infekcje. Powiemy więc coś więcej o tej witaminie.
Ile witaminy C potrzebujemy?
Nim ostatecznie odpowiemy na to pytanie trzeba w ogóle zastanowić się nad tym jaką przyjmujemy witaminę. Z chemicznego punktu widzenia mamy lewo i prawoskrętną. Można ją znaleźć w formie kwasu askorbinowego oraz jako askorbinian sodu. Dzienna dawka dla mężczyzny dorosłego to około 90 mg. Jest to jednak bardzo mała ilość ustalona już wiele lat temu. Wtedy medyczna wiedza była na minimalnym poziomie.
W niskich ilościach witamina może się utrzymywać w organizmie do nawet 40 dni. Jest ona bowiem zaabsorbowana z moczu. Na tyle cenna, że organizm, nie chce jej oddawać. Natomiast, gdy chodzi o duże stężenia we krwi okres półrozpadu to już tylko 30 minut. To ciekawe, w momencie bowiem gdy mamy chorobę dochodzi do gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na witaminę C.
Chodzi już nie o mg a o gramy. Tolerancja jest w tym okresie zwiększona. Jeśli witamina jest przyjmowana naturalnie z pożywienia nie będzie się dało jej przedawkować. Przy stosowaniu suplementacji objawem przedawkowania jest biegunka. Dla osoby, której tolerancja jest na poziomie 2 gramów w okresie choroby rośnie nawet 3 razy. Witamina C posiada specyficzne lecznicze właściwości.
Co mówią przeciwnicy witaminy C?
Jak wszędzie również w tym wypadku oprócz osób, które zachwalają witaminę C jako sposób na wszystkie choroby są także jej przeciwnicy. Czym będą się podpierać? Oczywiście mówią o wynikach badań. Ważne jest tak naprawdę kto i dla kogo badanie przeprowadza. Wedle nich stężenie witaminy C sprzyjać może powstawaniu komórek rakowych, ponieważ stwarza im dobre środowisko. Kontr argumentem może być to, że mamy wyniki badań, które pokazują nam, że podawana dożylnie witamina będzie skuteczna w leczeniu nowotworów.
Komentarze (0)