Najnowsze artykuły

Dieta pudełkowa bez laktozy: Życie pełne...

Dieta pełna smaku i komfortu, jednocześnie pozbawiona laktozy, to rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne w Polsce. O czym warto wiedzieć...

Czytaj Więcej

Joga dla tarczycy: 7 póz, które odmienią Twoje zdrowie

Bhagavadgita mówi, że "Joga jest podróżą jaźni, przez jaźń, do jaźni". Włączenie jogi do swojego stylu życia może zdziałać cuda dla Twojego ciała. Powszechnie wiadomo, że pożyteczne pozycje jogi mogą odwrócić poważne skutki choroby tarczycy. W dzisiejszych czasach zaburzenia tarczycy, zwłaszcza niedoczynność, stają się powszechne wśród osób. Tarczyca jest kluczowym gruczołem dla określenia tempa metabolizmu, wzrostu i temperatury ciała. Wszelkie niestabilności w stężeniu hormonów może spowodować zaburzenia tarczycy. Joga dla tarczycy nie może trwale wyleczyć Twojego stanu, ale możesz zapobiec dalszym komplikacjom z nią związanym. Wykonywanie asan nie tylko utrzyma Twoje gruczoły w zdrowiu, ale także wyreguluje Twój metabolizm na dobre. Zdrowe zmiany mogą zmniejszyć potrzebę przyjmowania leków na tarczycę. W ten sposób nie tylko wzmacniasz swoje mięśnie, ale także zmniejszasz ryzyko wystąpienia poważnych dolegliwości.

HealthifyMe ma na celu dostarczenie Ci kilku korzystnych asan jogi. Pomogą Ci one skutecznie zmniejszyć lub złagodzić problemy z tarczycą.

Siedem asan jogi łagodzących dolegliwości tarczycy

Joga dla tarczycy jest korzystne, aby stymulować gardło, jak gruczoł tarczycy leży tam. Lekarze uważają, że to zwiększa krążenie krwi wokół tego obszaru. Oto kilka asan, które pomagają w zapobieganiu zaburzeń tarczycy:

# 1 Bhujangasana

Bhujangasana jest również znana jako pozę kobry. Jest to część Surya Namaskar. Odciąża obszar gardła poprzez rozciąganie go i zwiększenie funkcji tarczycy, która pomaga w niedoczynności tarczycy. Asana ta jest korzystna dla osób cierpiących na częste bóle pleców. Unikaj wykonywania tej asany, jeśli masz przepuklinę, wrzody lub przeszedłeś operację jamy brzusznej.

Wykonaj Bhujangasanę razem z nami

  Połóż się płasko na brzuchu z dłońmi obok ostatniego żebra, dłonie skierowane w dół. Naciśnij na dłonie i z wdechem podnieś górną część ciała. Powinno to obejmować głowę, klatkę piersiową i ramiona (aż do okolic pępka).Robiąc to, wykonaj wdech. Nie ma potrzeby prostowania ramion. Zalecane jest zachowanie lekkiego zgięcia w łokciach. Utrzymuj prawidłowy oddech i utrzymaj pozycję przez 30 sekund. Zwolnij pozycję powoli i opuść ciało.

#2 Sarvangasana

Sarvangasana znana jest również jako pozycja stojąca z ramionami. Pomaga twojemu ciału regulować pracę układu hormonalnego. Ma tendencję do wywierania nacisku na tarczycę, aby zwiększyć jej wydajność. Polecamy ją dla osób z niedoczynnością tarczycy.

Wykonaj Sarvangasanę razem z nami

  Połóż miękki ręcznik lub poduszkę pod szyją i ramionami dla wsparcia.Wyrównaj ramiona z krawędzią poduszki i oprzyj głowę na macie do jogi.Trzymaj ciało całkowicie prosto i trzymaj ręce z boku ciała z dłońmi skierowanymi w stronę podłogi.Robiąc wdech, stopniowo podnoś nogi.Zrób wydech i spraw, by nogi były równoległe do ściany, podpierając plecy obiema dłońmi.Palce stóp powinny być skierowane w stronę sufitu.Zrównoważ stopy w powietrzu i podeprzyj biodra dłońmi i palcami.Schowaj podbródek do klatki piersiowej, utrzymując szyję w jednej pozycji.Powoli zrób wydech, aby zwolnić pozę i wrócić do pozy wyjściowej.

#3 Halasana

Halasana jest również znany jako pozę pługa. Ma różne korzyści dla osób z niedoczynnością tarczycy. Ta asana pomaga w wydzielaniu hormonów tarczycy. Pomoże Ci wzmocnić mięśnie brzucha i zrelaksować system nerwowy.

Wykonaj Halasanę razem z nami

  Połóż się równolegle do ziemi i umieść ręce z boku ciała.Zrób wdech i unieś nogi w powietrze.Powoli przenieś nogi nad głowę podczas wydechu, podpierając plecy obiema nogami.Palce stóp powinny dotykać ziemi za głową.Użyj ramion, aby podeprzeć tył ciała i biodra.Możesz chcieć podeprzeć i utrzymać pozycję rękami, jeśli palce stóp nie dotykają ziemi.Zrób wydech i powoli wróć do pozycji wyjściowej. Pamiętaj, aby nie szarpać ciałem podczas uwalniania pozy.

#4 Matsyasana

Matsyasana jest również znana jako pozę ryby. Łuk pleców zwiększa przepływ krwi w tarczycy, która stymuluje szyję i tarczycę, aby złagodzić wszelkie obecne napięcia. Poprawia również postawę ciała i łagodzi stres.

Wykonaj z nami Matsyasanę

  Usiądź na macie do jogi i wyciągnij nogi przed siebie. Umieść dłonie pod pośladkami. Twoje dłonie powinny być skierowane w dół, a palce w kierunku palców u stóp. Zrób kąt 90 stopni między ramieniem a klatką piersiową. Powoli podnieś klatkę piersiową i naciśnij na ramiona. Upewnij się, że pozostajesz w pozycji uniesionej. Zwolnij pozycję powoli i stopniowo.

#5 Urdhva Dhanurasana

Urdhva Dhanurasana jest również znana jako pozę koła (łuku) w górę. Dostarcza energii do tarczycy. Pomaga w leczeniu niedoczynności tarczycy.

Wykonaj Urdhva Dhanurasana z nami

  Połóż się płasko na plecach, równolegle do podłoża. Złóż obie nogi w kolanach, zbliżając pięty do pośladków. Twoje kolana powinny wskazywać na sufit i palce stóp skierowane prosto.Wygnij ręce w kierunku głowy i oprzyj dłonie skierowane w dół obok głowy.Twoje stopy nie powinny iść więcej niż odległość bioder.Połóż nacisk na stopy i wydychaj. Podczas wdechu podnieś plecy i pośladki.Utrzymuj uda sztywno i podnieś koronę głowy.Kiedy już poczujesz się komfortowo, spróbuj wyprostować ramiona i uwolnij wszelkie siły na gardle. Pozwól, aby ręka cofnęła się do tyłu. Utrzymuj normalne oddychanie.Zwolnij pozycję powoli, aby uniknąć szarpnięć i wróć do początkowej pozy.

#6 Setu Bandhasana

Setu bandhasana jest również znany jako pozę mostu. Reguluje hormony tarczycy, pośrednio przynosząc korzyści osobom z nadczynnością tarczycy. Ma tendencję do zwiększania przepływu krwi w mózgu i uspokaja go poprzez poprawę krążenia krwi.

Wykonaj Setu Bandhasana z nami

  Połóż się płasko, równolegle do podłoża. Spróbuj zgiąć nogi w kolanach. Dotknij dłońmi pięt i unieś pośladki oraz górną część ciała. Aby utrzymać pozycję, spleć palce i podnieś pośladki wyżej. Nie wywieraj nacisku na brodę, szyję i ramiona. Spróbuj pozostać w tej pozycji przez 30 sekund z normalnym oddechem.

#7 Shavasana

Shavasana jest również znana jako pozycja trupa. Jest to pozycja dla głębokiego relaksu i zwiększenia wewnętrznej świadomości. Mimo, że pozycja ta wymaga leżenia na płaskiej powierzchni, może być bardzo wymagająca. Zalecamy tę pozycję dla osób z nadczynnością tarczycy.

Wykonaj Shavasana z nami

  Połóż się płasko na plecach z palcami stóp oddalonymi od siebie. Odsuń ramiona od ciała i skieruj dłonie w stronę sufitu. Upewnij się, że głowa, szyja i kręgosłup są w linii prostej. Rozluźnij się całkowicie i uwolnij od stresujących myśli. Oddychaj powoli i w razie potrzeby podeprzyj kolana poduszką. Pomocna może być również medytacja z przewodnikiem lub sesje jogi Nidra.

Nadczynność lub niedoczynność tarczycy to dwa rodzaje zaburzeń tarczycy. Oba z nich negatywnie wpływają na życie. Twój lekarz zaleci Ci przyjmowanie odpowiednich leków i prowadzenie zdrowego trybu życia. Joga dla tarczycy ma na celu zrównoważenie energii, poziomu hormonów, elastyczności i złagodzenie stresu. Joga ma pozytywny wpływ zarówno na niedoczynną, jak i nadczynną tarczycę. Wchodzą one w zakres jednego z najbardziej naturalnych środków i utrzymać nasze gruczoły zdrowe. To ratuje nas od poważnych powikłań tarczycy, takich jak wole, choroby serca, problemy ze zdrowiem psychicznym, itp. Przestrzeganie tych asan i zapewnienie właściwej postawy może pomóc skutecznie rozwiązać problemy z tarczycą.

Najczęściej zadawane pytania (FAQs)

Q. Czy joga wyleczy problemy z tarczycą? O. Nie, joga nie może leczyć nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Jest to holistyczne podejście do zdrowia, które może złagodzić objawy, zapobiec dalszym komplikacjom i stopniowo zmniejszać dawkę leków. Odpowiednie leki i terapie wraz ze zdrowszym stylem życia mogą przynieść ogromną zmianę. P. Co powoduje niedoczynność tarczycy? A. Niedoczynność tarczycy wynika z niedostatecznego wydzielania hormonów przez tarczycę. Zmniejsza to metabolizm organizmu i prowadzi do przyrostu masy ciała. Może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak choroby autoimmunologiczne, skutki uboczne leków, leczenie nadczynności tarczycy i radioterapia. Występuje często u kobiet powyżej 60 roku życia lub u osób, u których w rodzinie występowały zaburzenia pracy tarczycy. P. Jak można zapobiegać zaburzeniom pracy tarczycy? A. Przejście z siedzącego i stresującego trybu życia na zdrowszy tryb życia jest priorytetem numer jeden. Można zapobiec tarczycy poprzez przestrzeganie kilku podstawowych zasad:Unikaj palenia. Dym indukuje kilka toksyn w systemie osoby, które szkodzą tarczycy. To zwiększa poziom tyroksyny i zmniejsza hormonu tyreotropowego (TSH)Tarczyca szyi sprawdzić jest proste badanie fizyczne szyi w celu wykrycia obecności wszelkich guzków i nierówności w pobliżu powierzchniKeep się aktywny fizycznie. Ćwiczenia nie tylko zapobiegnie tarczycy, ale inne choroby zagrażające życiu zbytZgłosić się do lekarza, jeśli zauważysz jakiekolwiek zauważalne zmiany w swoim zdrowiu Q. Czy istnieją jakieś skutki uboczne jogi dla tarczycy? A. Joga zazwyczaj nie ma żadnych skutków ubocznych. Jest to najbardziej naturalny sposób łagodzenia czynników powodujących choroby. Niemniej jednak kobiety w ciąży, osoby cierpiące na wrzody i przepuklinę oraz osoby po operacjach brzucha powinny unikać wykonywania tych ćwiczeń. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem. Zaleca się zawsze konsultację z terapeutą jogi w celu ustalenia konkretnych asan i procedur.
Tags: BhujangasanaHalasanaMatsyasanaSarvangasanaSetu BandhasanaShavasanaUrdhva Dhanurasanayogayoga asanyJoga dla tarczycy

Komentarze (0)

Zostaw komentarz